Czym są ranty cukiernicze?

Czym są ranty cukiernicze

Osoby zaznajomione ze sztuką wypiekania ciast bez wątpienia spotkały się ze sprzętem w postaci rantów cukierniczych. Tego rodzaju akcesoria sprawiają, że wybrane smakołyki posiadają estetyczną formę. Wyjaśniamy czym są ranty do ciast i dlaczego warto je stosować.

Rant do ciasta – co warto o nim wiedzieć?

Ranty cukiernicze stanowią ważne wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego oferującego słodkie wypieki. Ponadto stanowią częsty wybór wśród amatorów uwielbiających pieczenie ciast. Najprościej rzecz ujmując jest kawałek blachy o określonym kształcie, który umożliwia stworzenie wypieku w konkretnej i estetycznej formie. Rant do ciasta jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy go umieścić na blaszce do pieczenia, a jego wnętrze wypełnić ciastem. Wysokie ranty pozwalają na tworzenie znacznie wyższych wypieków od swoich standardowych odpowiedników.

ranty cukiernicze w kształcie serca

Ranty cukiernicze – dlaczego warto z nich korzystać?

Jak wspomniano powyżej ranty do ciast umożliwiają uzyskanie wypieku o estetycznych, ściśle określonych kształtach. Ich zastosowanie sprawia, że kucharz martwi się tylko o konsystencje i smak ciasta, a nie o jego wygląd. Ranty cukiernicze zdadzą egzamin podczas przekładania kremu, na przykład podczas produkcji biszkoptu. Dzięki ich wykorzystaniu krem nie rozleje się na boki. Co ważne, mogą występować w wielu kształtach i rozmiarach, co daje duże pole do popisu dla kucharzy. Istnieją modele umożliwiające zmniejszanie obwodu rantu oraz wersje z separatorem do tworzenia kilku wypieków jednocześnie.